Bored of education — Math Is Hard™ edition

March 23, 2017


Happy March 14

March 14, 2016

 


Let them eat pi

March 14, 2015


Happy March 14

March 14, 2015

Pi in the sky

Pi down to earth

Pi plate

Pi plate with pi in it

Pumpkin pi

Pi r squared

Too much pi

Tip for the waitress who brought you the pi


Math instruction through the ages

June 26, 2013

Teaching math in 1963:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the selling price. What is his profit?

Teaching math in 1973:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the selling price, or $80. What is his profit?

Teaching math in 1983:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

Teaching math in 1993:

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

Teaching math in 2003:

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and greedy and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of the environment. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? And how do you think the birds and squirrels felt as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it’s okay.)

Teaching math in 2013:

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?


Happy March 14

March 14, 2013

Pi in the sky

Pi down to earth

Pi plate

Pi plate with pi in it

Pumpkin pi

Pi r squared

Too much pi

Tip for the waitress who brought you the pi


Of course, someone will have to read the questions to them

June 16, 2011

WARNING: CRUDE LANGUAGE

California children who failed math last year are now in summer school, attempting to pass math so they can be promoted before the fall semester begins. In an effort to make math more interesting for the students, California teachers have revised their lesson plans to make the concepts studied more relevant and applicable to the children in their everyday lives. Here are a few sample questions from the new lesson plan:

1. Lajames has an AK-47 with a 200-round clip. He usually misses 6 of every 10 shots and he uses 13 rounds per drive-by shooting. How many mofos can Lajames ice on a drive-by before he gotta reload?

2. Raul has 2 ounces of cocaine. If he sells an 8 ball to Antonio for $320 and 2 grams to Juan for $85 per gram, what be the street value of the rest of his shit?

3. Dwayne pimps 3 hos. If the price is $85 per trick, how many tricks per day must each ho turn to support Dwayne’s $800/day crack habit?

4. Leroy gets $2000 for a stolen BMW, $1500 for a Corvette, and $1000 for a 4×4. If he steals 1 BMW, 2 Corvettes, and 3 4×4’s, how many more Corvettes must he steal to make the 10K for his brother’s bail?

5. Pedro got 6 years for homicide. He also got $10,000 for the hit. If his common-law wife spends $100 of his hit money per month, how much money will be left when he gets out?

6. Tyrone knocked up 4 girls in the gang. There be 20 girls in the gang. What be the percentage of bitches Tyrone knocked up?

7. Lafawnda is a lookout for the gang. Lafawnda has a boa constrictor that eats 5 rats a week, and each rat costs $4. If Lafawnda makes $700 a week as a lookout, how long can she feed her boa constrictor on one week’s income?

8. Marvin steals Juan’s skateboard. As Marvin skates away at 15 mph, Juan loads his 357 Magnum. If it take Juan 20 seconds to load his piece, how far away will Marvin be when he get whacked?


%d bloggers like this: